Domy energooszczędne

Budynki energooszczędne to takie, w których zużycie energii jest niższe od obowiązującego w danym kraju zużycia normowego. W Polsce przyjmuje się, że budynek energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania nie przekracza 50 kWh/m2*rok.
Do budowy takiego domu mogą nas motywować nie tylko znacznie niższe koszty eksploatacji, wygoda czy szeroko pojęta dbałość o środowisko naturalne, lecz również obowiązujące od dnia 01.01.2014 nowe zaostrzone dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła dla przegród budowlanych. Powodują one bowiem, że budowa domów energooszczędnych staje się coraz mniej kosztowna w stosunku do budowy w technologiach tradycyjnych. Warto również wspomnieć, że kolejne zaostrzenia będą wprowadzane 01.01.2017 i 01.01.2021 roku.

Łatwo więc zauważyć, że trend do wznoszenia energooszczędnych budynków staje się powoli standardem.

Cechy budynków energooszczędnych:

  • dobra izolacyjność przegród budowlanych oraz okien,
  • zredukowane mostki termiczne,
  • wentylacja mechaniczna, najlepiej z odzyskiem ciepła,
  • wysoko sprawna instalacja C.O.

Jak dodatkowo możemy zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania?

  • właściwa bryła budynku – jak najmniejszy współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni przegród do kubatury,
  • zastosowanie pomp ciepła, kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych,
  • uwzględnienie zysków z energii słonecznej – odpowiednie usytuowanie i ukształtowanie obiektu.

Dom energooszczędny w przeciwieństwie do pasywnego nie wymaga aż tak zaawansowanych technologii, przez co jego budowa nie jest tak kosztowna jak w przypadku budynków pasywnych. W rzeczywistości koszty budowy takiego domu są w obecnych czasach nieznacznie wyższe niż przy technologi tradycyjnej.
Mimo to wyższe standardy wymagają również odpowiedniej wiedzy, wyższej dbałości o szczegóły i kultury budowania, dlatego wiele rozwiązań i szczegółów warto ustalić jeszcze przed przystąpieniem do budowy.

Wybór odpowiedniego wykonawcy i projektanta jest w tym przypadku kluczowy, dlatego gorąco zachęcamy Państwa do współpracy.

Budowanie domów energooszczędnych nie jest już ekstrawagancją czy modą, jest koniecznością.

Kontakt


Konwaliowa 12

34-325 Łodygowice